Német főparancsnok: Putyin célja a NATO és a nyugati társadalom szétverése

A német hadsereget vezető Carsten Breuer szerint az orosz fegyveres erők létszáma már 2026-ra megduplázódik, azaz eléri a másfél millió főt.

Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Vajon jó ötlet ez?
Szüksége van az EU-nak saját atombombára? Igen – foglalt állást március 29-én Jan Philipp Burgard, a Welt főszerkesztője, úgy zárva írását, hogy „ez a könyörgésem az európai bombáért”. Igen – mondja Emmanuel Macron francia elnök is. Legalábbis amíg franciák azok az atombombák.
Ő évek óta „a francia nukleáris ernyő európaizálásáról” beszél.
Ez része az uniós stratégiai autonómiáról szóló koncepciójának és a szuperhatalmi törekvésnek. Nicolas Sarkozy volt francia elnök szintén szóba hozta az ötletet. Németország azonban mindig is elutasította az elképzelést. Berlinben az Egyesült Államokra támaszkodtak Európa védelmében. Franciaországra támaszkodni, még az Egyesült Államok védelmének kiegészítéseként is, minden bizonnyal feldühítette volna az amerikaiakat. Ráadásul Németországnak biztonságpolitikailag alá kellett volna rendelnie magát Franciaországnak.
Most minden megváltozott. Friedrich Merz leendő kancellár február 21-én, a parlamenti választás előtt kijelentette, hogy a két európai atomhatalommal, az Egyesült Királysággal és Franciaországgal a „nukleáris részvétel kiterjesztéséről” szeretne egyeztetni. Vagyis arról, hogy „Németország igényelheti-e magának a nukleáris részvételt, és hogyan”.
Egyébként mindez abszurd: csak az USA képes megvédeni Európát az atomháborútól.
Sokan attól tartanak, hogy az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége alatt nem lesz hajlandó harcolni Európáért.
Emiatt most újragondolják a nukleáris elrettentés alapkoncepcióját.